Зависим от чистата вода при почти всички ежедневни дейности. Но с нарастващото замърсяване достъпът до чиста и безопасна вода става все по-труден. За щастие, технологията направи възможно пречистването на водата с помощта на усъвършенствани системи за филтриране.
Защо да изберем ImaWater?
ПРЕДИМСТВА:
Иновативните системи за пречистване на вода извършват многоетапна филтрация, която води до следните подобрения:
• преструктурирането на водната молекула, води до хидратация на клетъчно ниво;
• елиминиране на токсичните компоненти от органични отпадъци;
• премахване на твърдите частици, вируси, бактерии, амоняк, химикали и пестициди
• подобряват се цвят, вкус и мирис, чрез йодирана филтрация с активен въглен.
• Минимални са разходите за поддръжка;
• Пречистване на водата независимо дали е от градската мрежа или от собствен водоизточник.
Вижте кои са основните замърсители във водата, от които трябва да се предпазим на всяка цена.
Никел
Основният източник на никел в питейната вода е замърсяването с никел на месинговите фитинги, използвани в инсталациите за питейна вода. Това съединение може да причини многобройни странични ефекти, които си струва да знаете.
Максимално допустимата концентрация на никел е 20 ug/l, което го поставя в групата на най-токсичните метали.
Въпреки че дефицитът на никел има неблагоприятни ефекти върху организма, той обикновено се изключва чрез разнообразна диета. Излишъкът от никел, обаче, е по-опасен. Той може да причини увреждане на лигавиците и промени в хромозомите и костния мозък или дори развитието на ракови клетки. Най-честият страничен ефект от излишния никел е появата на контактна или хранителна алергия.
Мед
Медта може лесно да навлезе във водата на домакинствата през медни тръби.
Някои здравословни последици от прекомерната консумация на мед са гадене, повръщане, диария, стомашно разстройство и главоболие. Продължителното излагане може да причини някои по-сериозни здравословни проблеми, като увреждане на черния дроб, бъбречно заболяване или дори смърт.
Наличието на мед във водата може да причини вреда, дори ако не я пиете. Този замърсител може да се натрупа във вашите тела и да остави грозни петна.
Хром
Хромът е един от елементите, които могат да бъдат открити в отпадъчните води от широк спектър от промишлени процеси. Неговата токсичност зависи от степента на окисление и концентрацията, в която се намира, като елиминирането на шествалентен хром, присъстващ във водните системи, е от особено значение поради признатия му канцерогенен характер.
Хромът (CR) е естествено срещащ се елемент, намиращ се в скали, растения и почви, където съществува в комбинация с други елементи, за да образува различни съединения. В промишлеността хромът и съединенията, които образува, имат голямо разнообразие от приложения, включително, наред с други: процеси на дъбене, текстилни пигменти, сплави, катализатори, корозивни агенти, батерии…
Хлорати и перхлорати
Наличието на хлорати в храната може да идва от различни места – остатъци от хлорирана вода, използвана за измиване на растителни продукти, от източници в околната среда, от неразрешена употреба на хербициди на основата на хлорати.
Хлоратите обратимо инхибират усвояването на йодид от щитовидната жлеза. В допълнение към влиянието върху функцията на щитовидната жлеза, хлоратите могат също да причинят увреждане на еритроцитите (червените кръвни клетки), като хемолиза и образуване на метхемоглобин, последното от които може да се прояви като остър ефект. Групите, които са най-чувствителни към този замърсител, са децата, бременните жени или хората с нарушена функция на щитовидната жлеза или йоден дефицит.
Алуминий
Водата, съдържаща повече от 0,2 mg алуминий на литър, не трябва да се използва като вода за пиене или за приготвяне на напитки.
Повечето месо, риба, плодове и зеленчуци естествено съдържат следи от алуминий. Алуминий-съдържащите антиациди, хранителните добавки и антиперспирантите са други източници на излагане.
Няколко изследователи наскоро съобщиха за случаи, при които краткосрочното излагане на повишени нива на алуминий в питейната вода или диализната течност е довело до клинични диагнози на деменция.
Олово
Оловото е токсичен метал, който се среща естествено в земната кора. Широко разпространеното му използване доведе до значително замърсяване на околната среда в много части на света и сериозни проблеми за общественото здраве.
Малките деца са особено уязвими към токсичните ефекти на оловото, което може да има сериозни и трайни последици за тяхното здраве, засягайки по-специално развитието на мозъка и нервната система. Оловото също причинява трайни увреждания при възрастни, например чрез увеличаване на риска от високо кръвно налягане и сериозни наранявания.
Арсен
Арсенът се среща естествено във високи нива в подпочвените води в няколко страни.
В своята неорганична форма арсенът е силно токсичен. Най-голямата му заплаха за общественото здраве се крие в използването на замърсена вода за пиене, приготвяне на храна и напояване на хранителни култури.
Продължителното излагане на арсен чрез консумация на замърсена храна и вода може да причини рак и кожни лезии. Свързва се и с проблеми в развитието, сърдечносъдови заболявания, невротоксичност и диабет.
Живак
Живакът е естествен елемент, който се среща във въздуха, водата и почвата. Излагането на живак, дори и в малки количества, може да причини сериозни здравословни проблеми и е опасно за вътреутробното и ранното развитие на живота.
Живакът може да бъде токсичен за нервната и имунната система, храносмилателната система, кожата и белите дробове, бъбреците и очите.
За СЗО живакът е един от десетте химикала или групи химикали, които създават особени опасения за общественото здраве.
Манган
Естествено присъстващ в кладенци, градски или подпочвени води, установено е, че питейната вода с високи нива на манган може да увреди развитието на мозъка при бебета и малки деца, засягайки проблеми с паметта, вниманието или моториката.
Манганът най-лесно се усвоява в организма чрез питейната вода. Може да добави малко мътност към водата, както и да промени вкуса й. Най-честият проблем възниква, когато дрехите влязат в контакт с вода със стойности на манган над 0,15 mg/l, тъй като това може да причини кафяви петна по дрехите.
Желязо
Желязото и манганът са често срещани елементи на земната повърхност. Когато водата прониква през почвата и скалите, тя може да разтвори тези минерали и да ги пренесе в подземните води. В допълнение, железните тръби могат да корозират и да разтворят този компонент в жилищното водоснабдяване.
Желязото може да придаде нежелан вкус, мирис и цвят на водата. Освен това причинява червеникаво-кафяви петна по дрехите, порцелана, чиниите, приборите, чашите и съдомиялните машини.
Когато се консумира вода с прекомерни количества желязо, може да бъдат изпитани негативни ефекти върху кожата. Минерали, като желязо и магнезий, увреждат здравите клетки на кожата, може да се стигне до ранна поява на бръчки.